داستانهای پند آموز
روابط سالم در خانواده

ارتباط چیست ؟ ارتباط وسیله ای است برای تغییر در سطح رفتار و تبادل اطلاعات و معنی بخشیدن به این اطلاعات ،

تفاوت شیوه ارتباطی بین زنان و مردان :

مردها معتقدند وقتی کسی مشکلی برای آنان مطرح میکند ، انتظار بر طرف شدن ان را دارند لذا بلافاصله راه حل ارائه مینمایند .اما زنان معتقدند که با مطرح کردن مشکلات خود با دیگران حتی اگر مشکل حل نگردد راهی برای رسیدن به احساس حمایت می باشد  و بی توجهی به این موضوع سبب  بروز اختلاف بین زن و مرد میگردد .

روابط صمیمانه نیازمند سه مهارت ارتباطی میباشد :

الف ) احترام متقابل :( این احترام نه به معنای سرپوش گذاشتن بر روی ناراحتی ها و خشم میباشد که سبب بوجود امدن عقده روانی میگردد و نه به معنای انتقاد نکردن از یکدیگر است بلکه این احترام یعنی : نشان دادن توجه به همسر و گوش دادن به سخنان  او میباشد.

امام جعفر صادق (ع) می فرمایند :هر زنی که به شوهرش احترام بگذارد و آزارش نرساند ، خوشبخت و سعادتمند خواهد بود و مردی که همسری انتخاب میکند باید او را گرامی و محترم بشمارد.

رسول اکرم (ص) هر کس به خانواده اش توهین کند خوشی زندگی را از دست خواهد داد.

ب) درک و فهم متقابل  :این به ان معنا نیست که زن ومرد همیشه با یکدیگر موافقند بلکه به ان معناست که باید یکدیگر را بشناسند و از علاقه و اندیشه های یکدیگر آگاه باشند و درک نمودن هم هنگامی صورت می پذیرد که انتظارهای افراد از یکدیگر با توانائی انان برابر باشد .

ج) واکنش و حساسیت مناسب :: همسرانی که خواسته و علاقه همسر خود را به خوبی بشناسند در موقعیت های گوناگون در برابر انها از خود واکنش مناسب نشان می دهند

 

 

نشانه های احترام متقابل بین زن و مرد :

1-خواندن همسر به نام مناسب و شایسته شان او :( از به کار بردن نام کوچک  و یا مخفف اسم همسر ویا  پسوند و پیشوند نامناسب که سبب تحقیر  همسر می شود خوداری شود )

2- سلام  کردن هنگام ورود به منزل : امام صادق (ع) می فرمایند : وقتی شوهر به خانه وارد میشود باید به خانواده اش سلام کند و پیش از ان سرفه کند و یا کفشش را بر زمین زند تا خانواده را از امدن خود مطلع گرداند.

3-استقبال از شوهر و بدرقه او : رسول اکرم (ص) : وظیفه زن است که تا  در خانه به پیشواز مرد برود و به وی خوش آمد بگوید.

نکته : میان احساس احترام و انحراف اخلاقی رابطه معکوس وجود دارد ، هر چه احترام بیشتر باشد انحراف اخلاقی کمتر و هرچه احترام کم گردد انحراف  اخلاقی بیشتر میگردد.

ویژگی رابطه سالم و سازنده :

در این نوع رابطه ،  طرفین در مبادله اطلاعات و احساسات در فضایی مناسب مشارکت می کنند و با یکدیگر هماهنگی دارند و هر دو برای خود ارزش بالایی قائلند .

 نکته : روابط انسانها یا بر اساس کرامت است  و یا اهانت  و از دیدگاه اسلام ارتباطی سالم است که بر پایه تکریم شخصیت و عزت نفس باشد تا افراد در برابر انحراف ها ایمن گردند . حضرت علی (ع) : کسی که از کرامت نفس برخوردار شد ، شهوات نفسانی در نظرش خوار و ناچیز می آید.

ویژگی روابط مخرب :

 اساس رابطه ناسالم تخریب شخصیت طرفین است  و در این رابطه  تفاهم مشکل و ارتباط فیزیکی بیشتر از رابطه قلبی و احساسی است  و ارتباط افراد خانواده ضعیف  و ناسازگاری و درگیری لفظی و پرخاشگری زیاد  و این رابطه هم به  فرزندان منتقل.و سبب کم شدن اعتماد به نفس و تنهایی و بی تفاوتی نمایند و شکست های خود را به دیگران ربط دهند . 

 

انواع روابط انسانها از بدو تولد

الف ) روابط فیزیکی یا جسمانی :  مانند رابطه فرزند با مادر  که بتدریج کاهش می یابد

ب) روابط اجتماعی :  که بالاتر از رابطه جسمانی است و شامل گفتگو کردن با دیگران ، سلام کردن به والدین و احترام گذاشتن به آنان میباشد

ج) روابط عاطفی : بر پایه عشق و محبت استوار است و از دو رابطه قبلی قوی تر است  و از نخستین نیازهای انسان میباشد و تا اخرین مرحله زندگی هم همراه اوست و در این نوع رابطه خلآ عاطفی از بین میرود .

مهمترین اصول ارتباطی میان همسران عبارتند  از :

 1-احترام و تکریم یکدیگر : مهمترین شیوه برای جلوگیری از درگیری بین زن و شوهر تکریم روابط بین انان و حرمت گذاشتن به یکدیگر میباشد که سبب بوجود امدن آرامش و اعتماد به نفس میگردد و چنانچه کرامت انسانی حفظ نشود سوء ظن و بد بینی بوجود می آید و فرد در پی انتقام جویی بر خواهد آمد . امام صادق (ع) : هیچ کس تکبر و طغیان نمی کند مگر در اثر ذلتی که در نفس خویش احساس می کند .

2- چشم پوشی از خطاها : وجود گذشت در زندگی کانون خانواده را گرم ، عشق و محبت را افزایش و اختلاف را کم می کند ، گذشت نشانه خوش بینی به زندگی است  و بالعکس عیب جویی گل دوستی و محبت را پژمرده ، زندگی را تلخ و دشمنی را در دل می پروراند

قران کریم : آنها باید عفو کنند و چشم بپوشند ، آیا دوست نمی دارید خداوند شما را ببخشد ، او خداوند آمرزنده و مهربان است.                                                                   

3- عذر خواهی هنگام اشتباه: سبب میگردد که محبت و صمیمیت پدید  و سبب سربلندی و سرافرازی فرد عذر خواه در نگاه همسرش گردد، حال اگر بدنبال هر اشتباهی عذر خواهی نباشد  ، اثر ناگوار آن برای همیشه در روح و روان همسر  بجا می ماند .

4- برخورد منطقی :تعادل در زندگی مشترک زمانی بوجود می آید که روابط متقابل بر پایه های عقلانی استوار باشد، همسرانی که اخلاق ملایم و تربیت صحیح دارند می توانند به جای به کار بردن سلیقه شخصی و حاکمیت زور ، منطق را در زندگیشان حاکم کنند و همسران بویژه مردها باید بدانند که اعمال قدرت ، قدرت نمی آفریندو  از زور زمانی استفاده گردد که فرد از راههای دیگر مایوس شود.                                          

5- رعایت عفاف و حدود الهی در روابط خانوادگی :زن و مرد با رعایت عفاف و تقوا می توانند همسر خویش را از آسیب پذیری حفظ کنند و نقایص یکدیگر را بپوشانند . قران کریم می فرماید : زنان لباس شما هستند و شما مردان هم لباس آنانید.زن و مرد بعد از ازدواج در حصاری قرار میگیرند که خنده و معاشرتشان حتی با نامحرمان محدود میگردد تا بد گمانی و تحریک و بد دلی بوجود نیاید .مرد حق ندارد با هر زنی بگوید و بخندد بدان حساب مه چشم و دلش پاک است و زن هم حق ندارد با هر اجنبی مشاوره یا گفتگو داشته باشد.بدان حساب که قصد سوئی ندارد  و سخن گفتن ها نباید چنان باشد که غیرت ها و حسادت ها را برانگیزد .

6- ایثار و فداکاری : محیط خانه را نمی توان همانند محیط نظامی  و یا نظام اداری اداره کرد ، خانه مرکز صفا و صمیمیت و انس است که باید بر پایه ایثار و فداکاری اداره شود .یکی از جنبه های ایثار و فدا کاری ، هم یاری و همکاری مرد با زن در کارهای خانه است . اگر مرد میخواهد در دل همسر خود محبت به وجود آورد ، باید در خانه همکار او باشد .

اثرات عذر خواهی نمودن :الف- رشته پیوند همسران را محکمتر و جلو درگیری ها را میگیرد و خانه را به پناهگاهی امن مبدل میکند .

ب-فرد را از عذاب روحی نجات می بخشد .

ج- سبب شناخت از خود و جبران کاستی ها میگردد

 

عوامل موثر در ایجاد روابط سالم :

1-   شناخت حقوق متقابل :( در خانواده سالم طرفین با توجه به این حقیقت که پذیرش حقی برای یک فرد ، برای طرف مقابل تکلیف آور است ، زندگی را از زوایای تاریک بیرون می آورد و ابعاد وظائف همسران را مشخص میکند ، اگر شما حقی را برای خود قائلید باید همان حق را هم برای همسر خود قائل باشید و تا آن حق را بجا نیاوردید تمی توانید از او بخواهید حق شما را بجا آورد .)

2-      شناخت نیازهای همسر:

3-   هم سویی ، بینش ها و باورهای مذهبی: ( یکی از شرایط ازدواج در اسلام هم کفو بودن است ، اختلاف در مذهب یکی از عوامل مهم درگیری و از هم پاشیدگی خانواده است ، به همین دلیل مردان و زنان خدا باور در آرزوی همسری مومن و نیک سیرت هستند، قران می فرماید :زنان پاک از آن مردان پاک و مردان پاک از آن زنان پاکند .گران بها ترین و پایدارترین جاذبه ها در زندگی زناشویی ، انتخاب همسری همراه و همدل ، خدا پرست و معاد باور است .

4-      هم آهنگی دیدگاه های سیاسی ، فرهنگی و اجتماعی: زن و شوهر با یکدیگرکه ناهماهنگی در هر کدام از این زمینه ها اختلافات گسترده ای را ایجاد میکند .

5-   همانند سازی زن و شوهر با یکدیگر: بعد از ازدواج رابطه بین زن و مرد سبب می شود که هر کدام به گونه ای از افکار و رفتارهای دیگری تاثیر بگیرد و بعضی از آنها رابپذیرند و در نتیجه هر دو از یک الگوی مشترک پیروی کنند.

6-   گفتگوهای متقابل و بیان احساسات : ارتباط زوج ها با یکدیگر باید با کلام و احساس باشد تا صمیمیت بوجود می آید و کم کم دوست می شوند و از حالت زن و شوهری فراتر می روند ، برای دوست خوب بودن باید نظرها و احساسات را در میان گذاشت

8-ارضای نیاز جنسی :علت بسیاری از طلاق ها ، ارضاء نشدن درست و متعادل این غریزه است ، سرد مزاجی زنان با مردان خانواده را در آستان فرو پاشی قرار می دهد .

9-کسب مهارت در حل مشکلات، یاد گیری آگاهی های لازم در روابط زناشویی و شناخت مشکلاتی که ممکن است در این رابطه پدید آید و فراگیری راه حل های معقول و منطقی برای رفع این مشکلات ، زندگی از پایداری لازم برخوردار خواهد شد .

    10-کمک گرفتن از مراکز و افراد با تجربه و خیر خواه ، رسول اکرم (ص) : مشورت کردن با عاقل خیر خواه ، برکت ، رشد و توفیقی از جانب خدای عزو جل است و دور اندیشی  در امور یعنی : مشاوره با صاحبان رای و پیروی کردن از نظرات آنها  )یکی از راههای کم کردن احتمال خطر در زندگی مشورت کردن با افراد با تجربه  میباشد .

11-هم آهنگ کردن خود با شرایط زندگی: زوج های موفق با تطبیق دادن خود با شرایط زندگی ، به نوعی تعادل می رسند وتطبیق پذیری ویژگی مثبتی است که در خانواده های موفق در برخورد با مشکل دیده می شود.و زوج های تطبیق پذیر می توانند عادات خود را اصلاح کنند تا بتوانند با کمبودها و مشکلات کنار بیایند .

12-تنظیم رابطه صحیح میان دو خانواده : مسئولیت تنظیم رابطه دو خانواده بعهده خود زن و شوهر می باشد  به نحوی که هر کدام از آنان باید با بیان نکات مثبت همسر خود و مطرح نکردن نکات منفی و درگیری های خصوصی رابطه ای صمیمی بین همسر و خانواده ایجاد کنند  و تا حد امکان از بیان اختلاف و عیب جویی از خانواده همسر پر هیز نمایند زیرا باعث بروز مقاومت های روانی میگردد.قطع رابطه یک طرفه یا دو طرفه با خانواده ها باعث پیدایش خلآ عاطفی خواهد شد که نه تنها بلکه بر فرزندان هم اثر می گذارد .

13-خدا ترسی طرفین : تقوا و خدا ترسی از عوامل مهم در ایجاد رابطه سالم میان همسران است هر اندازه این ویژگی قوی تر باشد ، حدود شرعی کامل تر و پای بندی به اصول خانواده بیشتر خواهد بود و هر چه تقوا ضعیف تر باشد به همان اندازه استحکام خانواده آسیب می بیند .قران می فرماید :برده مومن از مرد آزاد مشرک برتر است و کنیز با ایمان بر زن مشرک آزاد برتری دارد ، هر چند شما را به شگفت آورد

اثرات مثبت آشنایی همسران به حقوق یکدیگر :مرز توقع ها را مشخص و معلوم میکند و هر کس بر اساس کار و ضوابط برنامه ای را برای خود در نظر میگیرد و از آن مرز پا فرا تر نمی گذارد ، روابط خانوادگی محکم و استوار میشود ، امیال و خواسته ها محدود  و افراد در مسیر شرع قدم بر می دارند .اگر انسان همسر خود را امانتی الهی بداند با رعایت حقوق او زمینه آرامش و امنیت فکری و روحی او را فراهم میکندو در مقابل همسراو هم با نیرو ی کامل و افکاری سالم وظیفه همسری را بجا می آورد و محیطی آرمانی برای همسر و پرورش فرزندان فراهم می کند

حقوق اختصاصی زن بر شوهر :

1-   حق نفقه و تامین معیشت : امام سجاد (ع) : محبوبترین شما نزد خداوند کسی است که بر عیال خود وسعت ایجاد کند .

2-   رفتار خوش  و احترام به زن و تکریم  شخصیت او:پیامبر اکرم (ص) : کسی که زنی را به همسری بر می گزیند بر وی واجب است که او را احترام کند .

3-   ابراز محبت و ایجاد فضای گرم در خانواده:رسول اکرم (ص) : اگر مردی به همسرش ابراز محبت کند و به او بگوید تو را دوست دارم ، این سخن هرگز از قلب زن خارج نمی شود .

4-   رعایت عدالت و ضایع نکردن حقوق او:پیامبر اکرم (ص) : لعنت شود ، لعنت شود کسی که ضایع کند حقوق عائله اش را

5-   پاکیزگی مرد : امام رضا (ع) : زینت کردن مرد و خود را پاک و آماده ساختن ، از اموری است که به پاکی و عفت زن ، کمک زیادی می کند .

حقوق اختصاصی شوهر بر زن :

1- پیروی از شوهر                 2- حق آمیزش و تمکین                3- حفظ عفت                 4- مدیریت خانه              5- زینت و آرایش کردن برای شوهر

 امام باقر (ع) : سزاوار نیست ، زن بدون زینت باشد ، اگر چه بنا باشد گردنبندی بیاویزد ، شایسته نیست دست خود را بی رنگ بگذارد ، بلکه دست کم حنایی بر دست بکشد ، اگر چه زن سالخورده باشد .

رسول اکرم (ص) : زینت و آرایش خود را برای غیر شوهر آشکار مساز ، کسی از شما که به خدا و روز قیامت اعتقاد دارید ، برای غیر شوهر زینت نکنید و اگر چنین کنید ، دین شما فاسد و تباه می شود و مورد خشم و غضب خداوند قرار می گیرید .

حقوق مشترک زن و شوهر :

1-         سکونت مشترک: مرد حق دارد شب که به خانه باز میگردد حضور همسر خود را در خانه احساس کند و زن هم حق دارد در خانه ای زندگی کند که شوهر در انجا احساس آرامش کند .

2-      هم خوابی :منع روابط مشروع هم امری خلاف شرع است و هم باعث بسیاری از آلودگی هاست

3-      تکمیل و تکامل: زن و شوهر باید زمینه رشد و تکامل یکدیگر را فراهم کنند

روابط سالم بین همسران چه اثراتی دارد ؟

الف) ایجاد آرامش روانی :یکی از اهداف ازدواج رسیدن به انس و آرامش و بهره گیری از یکدیگر است .قران می فرماید : خدا کسی است که شما را از یک تن آفرید و همسرش را از جنس خودش آفرید ، تا بدو آرام گیرد.

 ب)ارضای نیازهای روحی ،روانی       ج)کاهش خواسته های بی جا        د)کاهش اختلاف خانوادگی

و)کاهش طلاق :

 عامل بسیاری از طلاق ها ، توقع های بی جا ، تجمل گرایی ، درک نکردن  یکدیگر ، دخالت های بی مورد اطرافیان و همچنین  هوس بازی برخی از همسرانی است که تقوا و عفت را نادیده گرفته و فریب ابراز محبت دروغین دیگران را می خورند. نسبت رشد طلاق در ایران  سال 81 به 76 ، 46 درصد افزایش نشان میدهد

ر) رشد فکری ، دینی و فرهنگی خانواده : همسران موفق پیش از انکه دیگران به همسرشان پند و تذکر دهند ، خود تلاش می کنند با گفتگوهای سازنده و انتقال اطلاعات مفید همسر خود را نسبت به مسائل دینی آشنا کنند و راه و روش در پیش گرفتن راه خدا را به همسرشان بیاموزد.

ز) کاهش ناهنجاری ها : اگر زن و مرد یکدیگر را در محیط خانه از جنبه های مختلف روحی روانی ، عاطفی اقناع کنند بعضی ناهنجاری های اخلاقی اجتماعی پیش نخواهد آمد . مردانی که در خانه با همسران خود بر سر مسائل مادی و خواسته های بی حساب و غیر معقول  در گیر هستند چون نمی توانند خواسته های همسرشان را تامین کنند سر خورده شده و از کانون گرم خانواده می گریزند و به اعتیاد پناه می آورند تا به خیال خود چند ساعتی از فشار روانی مسائل زندگی راحت شوند .

عوامل خواسته های بی جا همسران:خودخواهی  ،   کمبودهای عاطفی  ،  آزمایش همسر ،   وعده های دروغین  ، نا آشنایی با مشکلات یکدیگر

انواع روابط خانواده ها با فرزندان:

1-   خانواده های سهل گیر :در این خانواده ها قوانین محدود است و هر کس هر کاری خواست می تواند انجام دهدو در کار یکدیگر دخالت نمی کنند و کودکان دارای استقلال فکری و عملی هستند و به سبب هرج و مرج ، نوعی تزلزل روحی در این خانواده ها دیده می شود .زیرا هر کس به فکر منافع خود است تا منافع خانوادهو کودکان این خانواده در اجتماع همیشه با مشکلات اخلاقی و اجتماعی رو به رو می شوند .

2-   خانواده های سخت گیر: والدین در این خانواده ها خواستار اجرای بی چون و چرای دستورات خود میباشند و لزومی برای ارائه دلیل نمی بینند و دربیشتر موارد پدر خانواده تصمیم گیرنده برای دیگر اعضاء خانواده میباشد.فرزندان این خانواده خلاقیت کمی دارند و کمتر به خود متکی می باشند و کنجکاو نیستند و در مسائل اخلاقی ، عاطفی انعطاف پذیرند و زود تحت تاثیر قرار میگیرند .و عملکرد فکری ، تحصیلی انها ضعیف است و حس ابتکار و رهبری و اتکاء به نفس ندارند و از پذیرفتن مسئولیت خودداری می کنند و به طور کلی به بزرگسالان بدبینند .و بیشتر اوقات خود را به پرسه زدن و ولگردی می گذرانند.

3-   خانواده های مقتدر: در ان خانواده ها فرزندان به استقلال فکری تشویق میشوند و در عین حال والدین نوعی کنترل و محدودیت براو اعمال می کنند و گرمی و صمیمیت و محبت به کودک در سطح بالایی است ، از ویژگی این خانواده ، انضباط همراه با رفتار خود مختارانه است والدین هر گاه کودک را از چیزی منع میکنند برای او مسئله را بخوبی روشن میکنند و دلیل ان را ارائه میدهند و در این خانواده تقسیم کار وجود دارد و بر اساس مصلحت اندیشی و مبنای عقلی رفتار میکنند .  

رابطه سهل گیرانه از نظر اسلام :

میانه روی در خانواده ها مورد تاکید اسلام است و افراط و تفریط در آزادی ها و سخت گیری ها نامطلوب به شمار می آید .

امام حسن عسکری می فرمایند : جرئت و جسارت فرزند در دوران کودکی نسبت به پدر ، نا رضایتی پدر را در بزرگسالی بدنبال خواهد داشت .

رابطه سخت گیرانه از نظر اسلام

اسلام این گونه رفتار را نا درست می داند .حضرت علی (ع) : انسان به حکم این که انسان است و دارای شعور و اندیشه است از طریق پند و اندرز و ادب شایسته تربیت می شود ، نه از طریق زور گویی و تنبیه بدنی ) و همچنین می فرمایند : آداب و رسوم خود را به زور به بر فرزندانتان تحمیل نکنید ، زیرا انها برای زمانی غیر از شما خلق شده اند .

رابطه مقتدرانه از نظر اسلام

این نوع رابطه از نزدیکترین روش به دستورات تربیتی اسلام است . حضرت علی (ع) : فرزندانتان را گرامی بدارید و رفتار خود را با انان نیکو کنید .

نکته : روابط والدین با فرزندان در سه مرحله صورت می پذیرد : مرحله کودکی ، نوجوانی و جوانی

چگونگی روابط والدین در مرحله کودکی :

1-محبت به کودک : نیاز به محبت یکی از ضرورترین نیاز کودک است که سبب ارامش روانی ، امنیت خاطر ، اعتماد به نفس ، و حتی سلامت جسمی کودک میگردد و ارضاء نشدن این نیاز سبب عدم اعتماد به خود،احساس حقارت و بیماری های جسمی ،روحی در کودک میگردد.رسول اکرم (ص) : کودکان خود را دوست بدارید و به انها ترحم کنید ، خداوند بر هیچ چیزی خشم نمی گیرد ، آن چنان که به خاطر زنان و کودکان خشم می گیرد . : فایده محبت نمودن به کودکان عبارتند از : الف ) رفع نیاز طبیعی کودک  ب) سلامتی جسمانی داشتن   ج) اعتماد به نفس داشتن   د) اعتماد و اطمینان و علاقه کودک را بدست آورند     ر) کمبود محبت سبب گرایش کودکان به بزهکاری میگردد 0

2-بازی با کودک : کودک بدون بازی رشد سالمی نخواهد داشت و جزء نیازهای طبیعی وی میباشد . امام صادق (ع) میفرمایند : فرزندت را تا هفت سالگی بگذار تا بازی کند . امام کاظم (ع) می فرمایند : مستحب است که فرزند در کودکی بازی و جست و خیز کند تا در بزرگسالی حلیم باشد ، جز این کار سزاوار نیست

3-سلام کردن : یکی از راههای شخصیت دادن به کودک سلام کردن است.

4-وفای بعهد: وعده دادن به کودکان یکی از بهترین روش جهت تشویق نمودن کودک است اما اگر والدین به وعده خود عمل نکنند اعتماد کودک را از دست می دهند .

5-تامین امنیت : ایجاد امنیت از نکات اساسی نیاز انسان است و احساس ترس و ناامنی در کودکان ، جرئت و جسارت و خلاقیت را از او سلب میکند و همواره وی عواطف و احساسات خود را سرکوب مینماید که سبب عوارض روانی میگردد .تکیه گاه بودن والدین دو جنبه دارد اولا نیازهای اولیه کودک فراهم میشود ، ثانیآ: رفتار صحیح والدین با یکدیگر سبب میگردد رابطه صحیح انها با کودک محقق گردد.و بزرگترین ضربه در احساس نا امنی کودک جدایی والدین از یکدیگر می باشند .

فواید بازی با کودکان :

1-      بزرگترها با بازی نمودن با کودکان راه و روش بازی با اسباب بازی های جدید را به کودکان می آموزند .

2-      از این روش سجایای اخلاقی و رعایت مقررات اخلاقی اجتماعی را به انها اموزش می دهند .

3-      شرکت در بازی احترام گذاشتن به کودک و شخصیت دادن به اوست .

4-      با این روش والدین علاقه ها و روحیات و نگرانی های کودکان را میشناسند و در پی هدایت انها بر می ایند .

5-   در زمان بازی با کودک باید کودک شد تا راهنمائی ها اثر داشته باشد .پیامبر و حضرت علی (ع) می فرمایند : کسی که نزد او کودکی است باید برای او کودکی کند .

6-   نباید کودک را به زور از پرداختن به بازی هایی که دوست دارند منع کرد بلکه باید بگونه ای برخورد کرد که با رضایت خودشان بازی را تغییر دهند .

چگونگی روابط والدین با نوجوانان :

1-   ایجاد اعتماد به نفس : در خانواده های مستبد ، نوجوان ارزش خود را از طریق تشویق و تنبیه پدر و مادر در می یابد ولی در خانواده های آزاد منش این اعتماد به نفس است که نوجوان را تحت تاثیر قرار می دهد .

2-   توجه به استقلال طلبی : نوجوانی دوره رها شدن از وابستگی های خانواده و ورود به صحنه اجتماع است لذا والدین باید در مرحله اول : فرزندان را به خود وابسته نکنند تا زمینه جدا سازی به سهولت فراهم شود .در مرحله دوم والدین با پذیرفتن این استقلال این مرحله را برای نوجوان رضایت بخش می کنند.و در مرحله سوم نوجوانان می توانند با اثبات لیاقت وشخصیت قابل اعتماد خود به این استقلال پاسخ مثبت دهند .لذا نوجوانان برای اثبات شایستگی خود دور گناه ، و آلودگی نمی گردد تا زمینه تحقیر و اهانت را برای خود فراهم نکند .حضرت علی (ع) : آن کس که شرافت معنوی و کرامت نفس خود را باور دارد ، خویشتن را با ارتکاب گناه ، خوار و حقیر نخواهد کرد .

3-راهنمایی به موقع و توجه به مسائل جنسی :والدین باید در زمان بلوغ جنسی فرزندان خود با راهنمائی های به موقع آنها را از نشانه های بلوغ آگاه کنند تا هم انها از نگرانی و اضطراب نجات یابند و هم از مراجعه به دوستان و یا خواندن کتابهایی که زیان آور است بی نیاز گردند. مادر باید در سن 11 الی 12 سالگی  مسائل بهداشتی و تکالیف شرعی را به دختر بیاموزد و پدر هم باید در سن 12 الی 13 سالگی  پسر نوجوان خود را در زمینه ارتباط با جنس مخالف بتدریج آگاه کند و وی را در ارتباط احتلام شبانه و نحوه غسل کردن اگاه کند . فرزندانی که در خانواده ارتباط بی بند و باری ندارند به طور طبیعی با حفظ فاصله از جنس مخالف از تحریکات و هیجانات جنسی در امان می مانند و این امر انان را از عوارض نا مطلوب روانی باز می دارد .

4-حساسیت در برابر دوستان نوجوان : نوجوانان پیش از حد به دوستانشان اعتماد می کنند و این زنگ خطری است برای به انحراف کشیدن انهاست ، لذا خانواده ها باید در زمینه دوستی و معیارهای انتخاب یک دوست خوب و خطرات ناشی از ارتباطات آلوده با نوجوانان گفتگو کنند و صمیمی شدن بیش از اندازه و ایجاد رابطه صمیمی با دوست و همسایه در سنین بلوغ را کنترل نمایند .

5-آماده سازی شرایط  رشد روحی و فکری : والدین باید شرایطی فراهم کنند که تفکر خلاق برای فرزندان آسان و فرصت تفکربرای انان  زیاد گردد در غیر اینصورت آدمی تا حد کودنی و احمقی تنزل پیدا میکند .لذا از عوامل مهم گرفتاری فرد و جامعه توجه نکردن به این مسئله می باشد .

نکات قابل توجه والدین جهت جلوگیری از انحرافات جنسی فرزندان

          الف) نظارت بر رفتار نوجوان    ب) دور نگه داشتن روابط جنسی والدین از دید نوجوان  ج  کنترل نوازش های ناروا      د)   برخوردهای مناسب

چگونگی روابط والدین با جوانان:

1-   تکریم منزلت و شخصیت دهی :  تضعیف شخصیت در جوانان سبب منزوی شدن و تکریم شخصیت باعث حضور فعالانه انان در صحنه های اجتماعی میگردد .جوانی که در خانواده اهانت و بی احترامی دیده است خیلی زود به انحراف کشیده میشود 

2-   پذیرش: عدم پذیرش و مقبولیت جوان در خانواده باعث تیره شدن روابط صمیمانه فرزندان با یکدیگر میگردد.و جوان را در معرض پرخاشگری و انحراف و پذیرش باندهای فساد و فحشاء قرار میدهد .

3-   تبادل عاطفی : تبادل عاطفی در بین اعضاء خانواده سبب اعتماد به نفس گردیده و اطمینان و خوش بینی و مثبت نگری را در جوان پرورش می دهد .اشتباه والدین این است که فکر میکنند محبت به فرزندان مختص  دوران کودکی و نوجوانی میباشد در صورتی که آدمی در همه مراحل زندگی محتاج محبت میباشد اما نوع و جلوه محبت ممکن است تغییر نماید .

4-   مشورت : مشورت والدین با فرزندان سبب غرور ، خرسندی و شادی جوان میگردد و نتیجتآ جوانان در مقابل مسائل احساس مسئولیت میکنند و با واقعیات زندگی آشنا و خود را برای حل مسائل خانواده اماده مینمایند .و بهترین شیوه ارتباطی با فرزندان مشورت میباشد .

5-   نظارت غیر مستقیم : نظارت بر کار نوجوانان و جوانان امری مهم و ضروری می باشد . در کودکی مراقبت مستقیم اشکالی ندارد اما در مراحل بعد بهتر است غیر مستقیم و نا محسوس باشد زیرا مراقبت مستقیم سبب موضع گیری در مقابل پدر و مادر میگردد و یا باعث پنهان نمودن فعالیتهای جوانان میشود که این نه به صلاح جوانان است و نه به صلاح والدین

6-   زمینه سازی ازدواج : اسلام تاکید مینماید که تا قبل از اینکه جوانان دچار انحراف گردند زمینه ازدواج را برایشان فراهم کنید .رسول اکرم (ص) : هر یک از شما که قدرت ازدواج دارد ، حتما ازدواج کند ، چرا که بهترین وسیله است که چشم را از نگاههای آلوده و خیانت آمیز و شخص را از بی عفتی و گناه محافظت میکند .

 

نکات قابل توجه در مورد زمینه سازی ازدواج فرزندان :

الف ) بررسی و تحقیق                           ب) پرهیز از تحمیل                             ج) تقوا و اخلاق

7-   کمک به انتخاب شغل مناسب یا زمینه سازی آن : هویت شغلی بخش مهمی از هویت انسانهاست ، داشتن شغل با ارزش اجتماعی سبب عزت نفس و احساس ایمنی میگردد و بالعکس آن باعث سرخوردگی و تردید میشود.، بیشتر جوانان بخاطر سن کم و بی تجربگی جرئت نمی کنند که در انتخاب شغل تصمیم بگیرند لذا والدین باید آنان را یاری و راهنمائی کنند تا جوانان به بیراهه نروند .رسول اکرم (ص) : ای علی ، حق فرزند بر پدرش این است که برای او اسم خوب انتخاب کند ، خوب تربیتش کند و در کاری شایسته مستقرش سازد .

نکات مهمی که والدین بای در مورد شغل جوانانشان در نظر بگیرند :

الف ) از تحمیل نمودن کاری که جوان به آن علاقه ندارد خودداری کنند

ب)اشتغال به کار باید بر اساس لیاقت و استعداد فطری باشد

ج) آنان را به کارهای خوب و حلال برگزینند نه به طمع درامد مالی به کار حرام مشغول سازند .

8-      حساسیت در مورد دوستان و سرگرمی ها : در جوانی دوستی ها عمیق تر میگردد و جوان بشدت به دوست خود وفادار است و عدم قبولیت دوستان از طرف والدین جوان را سخت آزرده و همین امر سبب محکمتر و پایدارتر شدن دوستی ها میگردد .والدین آگاه دوستان فرزندان خود را می پذیرند و سعی می کنند که آنان را بدون تشریفات بمنزل آورند تا شناخت بیشتری نسبت به آنان پیدا کنند و در صورت ضرورت بتوانند سریع تر دخالت کنند .در رابطه با سرگرمی ، والدین باید جوانان خود را تشویق به ورزش کنند ، یکی دیگر از تفریحات   مسافرت است که در آیین اسلام بعنوان تفریح و لذت شناخته شده میباشد رسول اکرم (ص) : مسافرت کنید تا صحیح  و سالم بمانید .)

 ویژگی های روابط سالم با فرزندان :

1-   هم آهنگی در قول و عمل:والدین باید گفتار و رفتارشان با هم تفاوت نداشته باشدزیرا سبب بی اعتمادی کودک نسبت به آموزش های والدین می شود و بدتر از آن اینکه کودک دانستن و عمل نکردن را از پدر و مادر فرا می گیرد.و دچاربیماری گسیختگی شخصیتی میگردد و درس چند شخصیتی بودن را می آموزد . 

2-   انتظارهای معقول از فرزندان : انتظارات و توقع از فرزندان باید متناسب با توانائی و رشد جسمی ، روانی و عقلی آنان باشددر غیر اینصورت لطمه فراوانی به شخصیت آنان می خورد .

3-   گذراندن زمانی با فرزندان : مدت در کنار فرزندان بودن از نظر کیفی مهم است نه از لحاظ کمی ، در رابطه با چگونگی گذزاندن وقت با فرزندان خود مشورت کنید و نظر انان را هم جویا شوید و همچنین اگر فرزندان بدانند که پدر و مادر از لحاظ عاطفی همیشه در دسترس انان هستند  می دانند که در وقت نیاز می توانند به انها تکیه کنند

4-   انتخاب شیوه های مراقبتی اسان : مراقبت  والدین باید بگونه ای باشد که فرزندان آن را دخالت مستقیم ندانند تا به شخصیت و استقلالشان لطمه ای وارد نیاید .

5-   وضع مقررات روشن و قابل اجرا : در هر خانوادهای باید بر اساس معیارهای اعتقادی خود قوانین و مقررات روشن و قابل اجرائی وجود داشته باشد ، در خانواده هائی که مقررات ثابت و روشنی ندارند ممکن است امزوز کودک را برای عملی تشویق و فردا برای همان عمل او را تنبیه کنند .مقررات باید ویژگی هایی داشته باشد : الف) منطقی و معقول باشد      ب) قوانین باید شامل همه افراد خانواده گردد      ج) در اجرای مقررات والدین باید با یکدیگر وحدت و اتفاق داشته باشند        د) قوانین بایدبر اساس توانا ئی و ظرفیت روحی و جسمی فرزندان باشد       ذ) قوانین نباید چنان سخت باشد که باعث عصیان و سرکشی گردد.

6-   ایجاد ارتباط مناسب با فرزندان: در زمان کودکی ارتباط والدین با فرزندان بیشتر و در زمان نوجوانی و جوانی این ارتباط کمتر و فرزندان تمایلی به مطرح نمودن مشکلات و احساسات خود ندارند لذا برای ایجاد یک رابطه مناسب باید چند نکته را در نظر گرفت : الف ) زمان و فرصت مناسبی را برای ارتباط با فرزندان قرار دهید       ب) با فرزندانتات صحبت کنید و دنبال نتیجه گیری نباشید             ج) بکوشید جنبه های مثبت را ببینید

7-   مشورت با فرزندان : مشورت موجب ورزیدگی نیروی عقلانی فرزند میگردد و فرصتی است برای اندیشیدن و حل مشکلی که پیش روی اوست

8-   هنر شنیدن سخنان آنان: تمایل گوش دادن به حرف های کودکان میتواند باعث رشد احساسات و زیاد شدن اعتماد به نفس انان گردد و بی توجهی به انان سبب میگردد که کودک انگیزه صحبت کردن را از دست بدهد و تمایلی به مطرح کردن نظرات خود در خانواده نداشته باشد .

 

رابطه پدر با فرزند پسر :

1-   پدر و سازندگی پسران : کودک از سه سالگی در میابد که پسر است و میکوشد رفتار پدر را تقلید کند ، برای احساس مردانگی کردن به محبت پدر و احساس تفاهم دو جانبه نیاز داردو پدران بر اساس طرز تفکر و خواسته شخصی ، پسران را دارای رفتار مردانه بار می آورند و انها باید از میل فرزندان خود برای تقلید از او در طرز راه رفتن و صحبت کردن و لباس پوشیدن استقبال کند

2-   پرورش ها و ارشادها : پدر در دوران خردسالی کودک هنگام بازی کردن با او باید او را با تفاوتهای زن و مرد آشنا کند ، این عملکرد تا هفت سالگی ادامه خواهد داشت از دیگر وظیفه پدر پرورش مذهبی فرزندان بالاخص جهت پسران است بدلیل اینکه امرو نهی و هدایت پدر به دلیل اقتدار او در کودک موثر است ضروری است که پسر را در برخی اعمال عبادی امر کند  وظایف کلی پدر عبارت است از : ارشاد در فلسفه زندگی ، پرورش جنبه اخلاقی ، پرورش شخصت.

3-   جنبه های الگویی پدر: در سن 6 سالگی پسران از پدران و دختران از مادران خود تقلید میکنند، پدر با عمل خود به فرزند یاد میدهد که چگونه رفتار کند لذا انتظار هر رفتاری را که از فرزندش دارد باید در اعمال خود به نمایش بگذارد  

 رابطه پدر با فرزند دختر :

1-   هدایت و تربیت: پدر باید برای دختر راهنامی فکری خوبی باشد ، افکار و عقاید او را شکل دهد و کمبودهای او را جبران کند ، همچنین تشویق دختر از سوی پدر برای تمرین کار خانه ، رسیدگی به زندگی ، و حتی پخت و پز و نگهداری از فرزندان و تحصیلات  بسیار کار ساز است

2-   پدر ، امید زندگی دختر : دختر مرد زندگیش را از طریق پدر شناسایی میکند ، او از پدر یاد میگیرد که چگونه از همسر خود مشارکت و معاشرت بخواهد، احترام پدر به دختر نباید بگونه ای باشد که دختر حس کند بدون مادر هم میتواند زندگی کند دخترانی که رفتار احترام آمیز بین پدران و مادران خود مشاهده میکنند از زندگی آینده خود تصویر روشن و مثبتی دارند و بالعکس پدر و مادران پرخاشگر سبب میگردند دخترانشان جبهه خصمانه ای پیش از ازدواج در مقابل همسرشان بگیرند .

3-   محبت به دختر: محبت پدر  اعم از بوسیدن و دلجویی کردن از دختردر خردسالی سبب میشود که دختر به مادری دلسوز و مهربان مبدل گردد و لبریز شدن محبت پدرانه باعث میشود که او از محبت های دیگران بی نیاز گردد، ریشه بسیاری از لغزش ها و انحرافات در افراد ناشی از کمبود محبت است. امام رضا (ع) میفرمایند : خداوند بر دختران و زنان مهربانی بیشتری دارد تا به پسران و هیچ مردی نیست که دختران و زنانی را که با او نسبت دارند شاد کند ، مگر این که روز قیامت خداوند او را شاد خواهد کرد.

           پدران در نوجوانی حق ندارند دخترانشان را در آغوش بگیرند و او را به روی زانوان خود بنشانند چون ممکن است  برای یکی خالصانه و برای دیگری تحریک آمیز باشد .    

رابطه مادر با فرزند دختر :

1-تقلبد و همانند سازی: وظیفه مادران در برابر آموزش های دختران خود عبارتند از :

الف ) آموزش دختران : مادران با آموزش مسائل اخلاقی و دینی از بوجود آمدن بسیاری از مشکلات و هراس ها جلوگیری میکند  

  ب) پذیرش و محبت : مادران باید با محبت و درک کردن دختران خود سبب شوند تا آنها احساس داشتن پناهگاه محکمی نمایند در غیر اینصورت دختران دچار لغزش و انحراف میگردند.

  ج) آموزش نظم و انضباط به دختران 

  د) رعایت ادب نمودن مادران در سخن گفتن با دختران و پرهیز کردن از به کار بردن کلمات تحقیر آمیز و حرف های رکیک و زننده

  ذ) آموزش آداب معاشرت ، راه و رسم مهمانی ، راز داری و روابط صحیح یا غلط  در مجالس را دختر از مادر می آموزد لذا مادران نباید دختران را در بعضی از مجالس ببرند و در مجالسهای دیگر هم باید آداب معاشرت را رعایت کنند .

2-جنبه الگویی مادر: دختران از مادران  صفای زندگی ، عشق و ایثار ، و اعتماد به نفس را یاد  میگیرند بالاخص در هفت سال اول زندگی که هنوز به مدرسه نمی روند .لذا مادر باید بگونه ای عمل کند که فرزند دید مثبتی نسبت به او داشته باشد .

رفتار فرزندان با والدین :

احترام به والدین : در قران احترام به پدر و مادر در کنار اطاعت از خداوند ذکر شده است که نشانگر برتری حق آنان نسبت به دیگران است .امام صادق (ع) : به پدران خود نیکی کنید تا فرزندان شما هم به این سنت مقدس عمل و به شما نیکی کنند.

اطاعت از والدین : اطاعت فرزندان از والدین ضروری است زیرا پدر و مادر بدور از احساس های کور و آتشین تصمیم گیری می کنند قران می فرماید : ما انسان را نسبت به پدر و مادرش به نیکی توصیه کردیم ، ولی اگر پدر و مادر تلاش کردند تا فرزند شرک بورزد ، دیگر انان را اطاعت مکنید.

احسان به والدین : رابطه فرزند با والدین نمی تواند بر اساس قسط و عدل باشد زیرا این زمانی امکان پذیر میباشد که طرفین با یکدیگر دارای حقوق متقابل باشند ، از این رو قران رابطه فرزندان با والدین را بر اساس احسان و نیکی قرار داده است .در روایات و ایات قران حق مادر بیش از حق پدردانسته شده است . مصادیق احترام به والدین عبارتند از : الف ) احسان مادی که فرزندان در زمان نیاز مالی والدین باید کمکهای انان را جبران نمایند.   ب) احسان کلامی و رفتاری

دوران پیری والدین : دوران پیری والدین از مراحل سخت زندگی انان بشمار می رود بطوری که بخشی از توان جسمی و گاهی اوقات قدرت فکری و روانی خود را از دست می دهند . قران دوران پیری را به دوران " ضعف " و " ارذل العمر" و " منکوس الخلقه " تعبیر می کند . عمر انسان به جایی می رسد که از نظر جسمی بزرگ و از لحاظ عقل و درک در حد یک بچه 7 ساله میباشد از این رو وظیفه فرزندان است که از انان مراقبت کنند

وظیفه فرزندان در مقابل سالمندان : الف ) محبت و ملاطفت نمودن به انان      ب) سخن گفتن با انان با ملایمت و پرهیز از هرگونه خشونت و تندی در سخن  ج)عدم اظهار فضل و کمال در مقابل پدر و مادر زیرا برخورد متکبرانه با پدر و مادر ناسپاسی به نعمت الهی است و سبب عقوبت میشود       د )دعای فرزند در حق پدر و مادر ، قران می فرماید برای سالمندان اینچنین دعا کنید : "پروردگارا چنان که آنان مرا از کودکی تربیت کرده و به ثمر رساندند ، تو نیز بر آنها ترحم فرما :

رابطه  و نقش پدر ومادر پزرگها با نوه ها :نقش همبازی ، نقش جانشینی پدر و مادر ، نقش معلمی ، نقش میهمان ،

راههای ایجاد صمیمیت میان مادر و پدر بزرگها با نوه ها :اگر زن به پدر و مادر همسر و مرد به پدر و مادر زن خود احترام بگذارند و برای انان ارزش قائل شوند کودکان هم از انان یاد میگیرند و به دیدار انان علاقمند میگردند.

آنچه مادر و پدر بزرگها باید رعایت کنند : الف )در زمان داشتن نقش مربی و معلم باید بگونه ای برخورد کنند تا شخصیت و اقتدار مادر را نزد کودک تضعیف نکنند      ب) در تربیت نمودن نوه ها نباید کودک را در وضعیتی قرار دهند که بین روش تربیتی انان با والدین یکی را انتخاب کنند       ج) مادر و پدر بزرگها نباید با محبت افراطی و سهل گیری های بی مورد  به نوه های خود سبب بوجود آمدن حساسیت با والدین گردند .     د) مادر و پدر بزرگها نباید در حضور نوه های خود از روش تربیتی والدین انتقاد کنند زیرا سبب کاهش اقتدار تربیتی والدین میگردد.

 

 

 

 

فواید روابط سالم والدین با فرزندان

1-         استحکام خانواده

2-   جلوگیری از فرار فرزندان از خانواده : یکی از عوامل مهم  فرار فرزندان بویژه دختران نیاز سدید به محبت و مهربانی  در خانه است، همچنین خانواده هایی که استقلال نوجوانان خود را رعایت نمی کنند و با دعواهای خود آنها را خسته مینمایندباعث فرار فرزندان از خانه میگردند 

3-   ارضای نیازهای عاطفی فرزندان:محبت عامل سلامت جسم و جان است و فقدان آن باعث بوجود آمدن قساوت و سنگدلی میگردد ، توجه والدین به فرزندان به آنان احساس امنیت میدهد و سبب میگردند که فرزندان در بزرگسالی مهربان و با محبت شوند.

4-   جلوگیری از اعتیاد : یکی از اصلی ترین عامل گرایش فرزندان به مواد مخدر ، نداشتن ارتباط سالم با دیگران بالاخص خانواده میباشد، جوانان معتاد  ، عمومآ دوستان کمی دارند و با والدین خود مشکل دارند  و برای کاهش افسردگی و اضطراب به مواد مخدر پناه میبرند .

5-   جلوگیری از بزهکاری های اجتماعی : روان پزشکان معتقدند که بیشتر خشونت ها و انحراف های جسمی ، بعلت وابستگی فرزندان به خانواده های نا سالم و نا بسامان بوده است، فرزندان این خانواده ها افرادی فاسد الاخلاق  خراب کار ، ولگرد و حادثه آفرین میباشند .به همین دلیل روابط سالم خانواده عامل موثری در جلوگیری از انحرافات فرزندان میباشد در پژوهش های پروفسور هوبر ثابت شده است که 88 درصد از 400 کودک بزهکار و 81 درصد از422 نفر محکوم به اعمال شاقه ، از خانواده های نا بسامان می باشند

6-   پیش گیری از افت تحصیلی  نکاتی که والدین جهت تحصیلات فرزندان باید به آنان توجه کنند عبارتند از : انتخاب مدرسه ، ارتباط با معلم ، نظارت بر انجام تکلیف ، ایجاد محیط آرام ،   

7-   سلامت روانی والدین:روابط متقابل خواهر و برادر : رابطه خواهر و برادر با رشد سن تغییر می کند در سنین کمتر از یکدیگر الگوهایی چون وفاداری، حمایت ، رقابت را از یکدیگر می آموزندو در سن بالاتر و بلوغ به افرادی قابل اعتماد و محرم راز یکدیگر تبدیل می شوند .خواهر و برادر باید یار و حامی و در راه کمال و سعادت ، خیر خواه یکدیگر باشند ،

عواملی که سبب آسیب رساندن به روابط فرزندان با یکدیگر میگردد :

الف ) روابط نا سالم والدین          ب) تبعیض میان فرزندان                  ج) دخالتهای نا بجای فرزند ارشد

علل تبعیض بین فرزندان :نا آگاهی والدین از حقوق کودکان خود  ، حساسیت و تعصب داشتن به یک جنس ، دردسر آفرینی بعضی از کودکان نسبت به دیگر فرزندان ، نا خواسته بودن کودک ، زیبایی و خوش زبان بودن یک کودک نسبت به دیگران

آثار تبعیض بین کودکان :کودکان از پدر و مادر عملآ درس بی عدالتی می آموزند ، کودکان از پدر و مادر کینه بدل میگیرند و سرکشی مینمایند ، در میان خواهرو برادر دشمنی بوجود می آید ، کودکان مورد تبعیض قرار گرفته عقده ای میگردند                                                          

انواع خویشاوندی : نسبی ، سببی

خویشاوندی نسبی بر پایه هم خونی میباشند که به خویشاوندی پدری و مادری تقسیم میشوند .و در این نوع ، افراد نسبت به یکدیگر از حقوقی چون : حق حضانت ، حق ارث ، و نفقه برخوردارند و همچنین در این گروه  در قران کریم هفت گروه از زنان و مردان بر یکدیگر حرام گردیده اند:

مادر ، دختر ، خواهر ، عمه ، خاله ، دختر برادر ، دختر خواهر

خویشاوندی سببی بر پایه ازدواج دو نفر بوجود می آید که زن با خویشاوندان نسبی شوهر و مرد با خویشاوندان نسبی زن ارتباط برقرار می کند  یکی از احکام این خویشاوندی مسئله تحریم ازدواج با برخی افراد است مانند : ازدواج مرد با مادر زن و مادر، مادر زن تا بالاتر و مادر پدر زن و بالاتر و همچنین جمع میان دو خواهر و ازدواج با دختر زن حرام اعلام شده است

معنای صله رحم : صله ، مصدر (وصل ) و در مقابل فصل است

بین کلمه ارحام و محارم  متفاوت است ، در اصطلاح فقهی محارم با کسانی است که که ازذواج با ایشان حرام شده است ، ولی معنای وسیع تر ارحام ، مردان و زنانی راشامل می شود که به یک رحم می رسند ، چه ازدواج با آنها جایز باشد ، و چه حرام ، ولی به این دلیل که ارحام فقط شامل اقارب و خویشاوندان نسبی می شود ، معنای آن محدودتر است .

رسول اکرم (ص) : در دنیا صله رحم کنید ، اگر چه به یک سلام باشد ، و برای صله رحم یک سال راه برو

امام صادق (ع) : با برادرانتان تواصل داشته باشید و به آنها نیکی کنید و با ارحامی که با شما قطع کرده اند ، رابطه قرار کنید .

آثار صله رحم :طول عمر ، افزایش مال ،آبادی شهرها ، افزایش محبت ، سلامت تن و روان ،  پیامبر اکرم (ص) : صله رحم بر عمر می افزاید

امام محمد باقر (ع) : صله ارحام ، مرگ را به تاخیر می اندازد

حضرت علی (ع) : صله رحم موجب افزایش محبت میگردد

پیامبر اکرم (ص) : کسی که دوست دارد بدن او سالم باشد ، صله رحم کند و هر گاه کسی از رحم خود عصبانی شد و بر او غضب کرد ، باید به او نزدیک شود و با او تماس و ارتباط برقرار کند ، بدرستی که دو رحم در تماس با یکدیگر به آرامش و سکون می رسند .

قطع رحم : از گناهان کبیره است و خداوند به قطع کننده رحم ، وعده عذاب داده است .

آثار قطع رحم :

ارتکاب گناه کبیره ، کاهش عمر ، مبتلا به فقر و تنگدستی ، فنا و نابودی سریع ، ابتلا به نقمت ها

قالب وبلاگ